| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge Plus (2020) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Dimensions: | 161.1 x 71.4 x 9.6 mm (6.34 x 2.81 x 0.38 in) |
| Weight: | 203g (7.16 oz) |
| Size: | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~95.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1080 x 2340 pi x els, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 6K@30fps, 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 25 MP, f/2.0, (wide), 0.9µm |
| Selfie Features: | HDR |
| Selfie Video: | 1080p@30/120fps |
| Capacity: | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |