| Brand: | Motorola |
| Model: | Motorola Edge Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.67 inches |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels |
| Technology: | 6.7 inches |
| Main Specs: | Quad camera |
| Main Video: | 3240p@30fps, 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 25 MP (wide) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 12 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10.0 |
| Os Version: | 10.0 |
| Dimensions: | 161.1 x 71.4 x 9.6 mm |
| Weight: | 203 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |