| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge 60s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1500 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 7i |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Charging: | 68W wired |
| Fast Charging: | 68W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | 161.2 x 73.1 x 8.2 mm (6.35 x 2.88 x 0.32 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m GJB 150A-2009 certified* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Pantone: Slipstream, Amazonite, Zephyr, Mykonos Blue |