| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge 50 Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 2500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 2500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, multi-directional PDAF, OIS 64 MP, f/2.4, 72mm (periscope telephoto), 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 10-bit HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 50 MP, f/1.9, 21mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, HDR |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Charging: | 125W wired 50W wireless 10W reverse wireless |
| Fast Charging: | 125W |
| Chipset: | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| Gpu: | Adreno 735 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 16, up to 3 major Android upgrades |
| Dimensions: | 161.1 x 72.4 x 8.6 mm (6.34 x 2.85 x 0.34 in) |
| Weight: | 197 g (6.95 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 Gen2, OTG, DisplayPort 1.4 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Forest Grey, Nordic Wood, Peach Fuzz |