| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge 50 Fusion |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 1B colors, 120Hz (LATAM), 144Hz (INT), 1600 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1600 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 68W wired, 50% in 15 min |
| Fast Charging: | 68W |
| Chipset: | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) - InternationalQualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) - LATAM |
| Cpu: | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - InternationalOcta-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) - LATAM |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, upgradable to Android 15, up to 3 major Android upgrades |
| Dimensions: | 161.9 x 73.1 x 7.9 mm (6.37 x 2.88 x 0.31 in) |
| Weight: | 174.9 g (6.17 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Forest Blue, Marshmallow Blue, Hot Pink |