| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge 50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1600 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1600 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f2.0, 73mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom, OIS 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 68W wired 15W wireless |
| Fast Charging: | 68W |
| Chipset: | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 AE (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 644 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, up to 5 major Android upgrades |
| Dimensions: | 160.8 x 72.4 x 7.8 mm (6.33 x 2.85 x 0.31 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Koala Gray, Jungle Green, Peach Fuzz |