| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge 40 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 144Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1200 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.4, (wide), 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, HDR10, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, (wide), 1/3.0", 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 68W wired 15W wireless |
| Fast Charging: | 68W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G77 MC9 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, up to 2 major Android upgrades |
| Dimensions: | 158.4 x 72 x 7.6 mm (6.24 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight: | 167 g or 171 g (5.89 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Nebula Green, Lunar Blue, Eclipse Black, Viva Magenta |