| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge 30 Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1250 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1250 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.22", 0.64µm, PDAF, OIS 12 MP, f/1.6, (telephoto), 1.22µm, PDAF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/320/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Selfie Specs: | 60 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8", 0.61µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 4610 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 125W wired 50W wireless 10W reverse wireless |
| Fast Charging: | 125W |
| Chipset: | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 730 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 15 |
| Dimensions: | 161.8 x 73.5 x 8.4 mm (6.37 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight: | 198.5 g (7.02 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct - InternationalWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct - PRC |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.4 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Interstellar Black, Starlight White |
| Usd: | ~302 USD |