| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge 30 Neo |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.28 inches, 95.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~419 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.97", 0.7µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, (wide), 1/3.0", 0.7µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4020 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 68W wired 5W wireless |
| Fast Charging: | 68W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, planned upgrade to Android 15 |
| Dimensions: | 152.9 x 71.2 x 7.8 mm (6.02 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight: | 155 g (5.47 oz) |
| Build: | Splash and dust resistant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Very Peri, Black Onyx, Ice Palace, Aqua Foam |
| Usd: | ~151 USD |