| Brand: | Motorola |
| Model: | Motorola Edge 30 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.28 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.28 inches |
| Main Specs: | Dual Camera |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) |
| Capacity: | 4020 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 6 GB, 8 GB |
| Storage: | 128 GB, 256 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12 |
| Os Version: | 12 |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | rear-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity |