| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge 30 Fusion |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1100 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1100 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 8K@30fps, 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 68W wired, 50% in 10 min |
| Fast Charging: | 68W |
| Chipset: | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.99 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 660 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 14 |
| Dimensions: | 158.5 x 72 x 7.5 mm or 7.7 mm |
| Weight: | 168 g / 175 g (5.93 oz) |
| Build: | Splash and dust resistant |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Neptune Blue, Cosmic Grey, Solar Gold, Aurora White, Viva Magenta |
| Usd: | ~162 USD |