| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge (2023) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.6 inches, 103.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1200 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.4, (wide), 1/1.5", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.4, (wide), 0.8µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 68W wired 15W wireless |
| Fast Charging: | 68W |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 7030 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G610 MC3 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, planned upgrade to Android 14 |
| Dimensions: | 158.4 x 72 x 7.6 mm (6.24 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight: | 168 g (5.93 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/k/v/r, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Eclipse Black |