| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge (2022) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.6 inches, 105.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~399 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 13 MP, f/1.5, 120˚ (ultrawide), 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, (wide), 0.7µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired 15W wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 1050 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Arm Mali-G610 MC3 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 14 |
| Dimensions: | 160.9 x 74.2 x 8 mm (6.33 x 2.92 x 0.31 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Grey |