| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge (2021) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.8 inches, 109.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Technology: | LCD, 144Hz, HDR10 |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1.12µm, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120ps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.3, (wide), 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 642L |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, planned upgrade to Android 13 |
| Dimensions: | 169 x 75.6 x 9 mm (6.65 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Nebula Blue |
| Usd: | ~97 USD |