| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge 20 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.7 inches, 110.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/3.4, 126mm (periscope telephoto), 1.0µm, 5x optical zoom, PDAF, OIS 16 MP, f/2.2, 13mm, 119˚ (ultrawide), 1.0µm |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240/960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.3, (wide), 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, planned upgrade to Android 13 |
| Dimensions: | 163 x 76 x 8 mm (6.42 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight: | 185/190 g (depending on color) (6.53 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.4 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Blue, Blue Vegan Leather, Iridescent Cloud |
| Usd: | ~356 USD |