| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge 20 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.7 inches, 110.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 90Hz, HDR10+ |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.3, (wide), 0.7µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 720 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC3 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11, planned upgrade to Android 13 |
| Dimensions: | 165.9 x 76 x 8.3 mm (6.53 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Electric Graphite, Lagoon Green |
| Usd: | ~173 USD |