| Brand: | Motorola |
| Model: | Edge 20 Fusion |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Dimensions: | 166 x 76 x 8.3 mm (6.54 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight: | 185g (6.53 oz) |
| Build: | Water-repellent design |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pi x els, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.3, (wide), 0.7µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Usd: | ~270 USD |