| Brand: | Motorola |
| Model: | E895 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.2 inches, 35 x 45 mm, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel XScale |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Linux, JUIX UI |
| Dimensions: | 93 x 51 x 23 mm, 88 cc (3.66 x 2.01 x 0.91 in) |
| Weight: | 127 g (4.48 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |