| Brand: | Motorola |
| Model: | E680i |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Size: | 2.5 inches, 38 x 50 mm, 19.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | Intel XScale 300 MHz |
| Memory | |
| Expandable: | MMC/SD, up to 2 GB |
| Os: | Linux |
| Body | |
| Dimensions: | 109 x 53.8 x 20.5 mm, 105 cc (4.29 x 2.12 x 0.81 in) |
| Weight: | 133 g (4.69 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |