| Brand: | Motorola |
| Model: | E680 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Size: | 2.5 inches, 38 x 50 mm, 19.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 780 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel XScale 300 MHz |
| Expandable: | SD |
| Os: | Linux |
| Dimensions: | 109 x 53.8 x 20.5 mm, 105 cc (4.29 x 2.12 x 0.81 in) |
| Weight: | 133 g (4.69 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Satin Silver |