| Brand: | Motorola |
| Model: | E11 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 910 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 57 x 14.2 mm (4.25 x 2.24 x 0.56 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~130 USD |