| Brand: | Motorola |
| Model: | E1070 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.0 inches, 30 x 40 mm, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1130 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 96 x 50 x 23.5 mm (3.78 x 1.97 x 0.93 in) |
| Weight: | 129 g (4.55 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black, Silver |