| Brand: | Motorola |
| Model: | DROID X |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~228 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@24fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@24fps |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | TI OMAP3630 - 1000 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 16 GB included |
| Os: | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 127.5 x 65.5 x 9.9 mm (5.02 x 2.58 x 0.39 in) |
| Weight: | 155 g (5.47 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot (Android 2.2) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~162 USD |