| Brand: | Motorola |
| Model: | DROID Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 10 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2130 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Pro |
| Cpu: | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 137.5 x 71.2 x 7.2 mm (5.41 x 2.80 x 0.28 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Red, White |
| Usd: | ~270 USD |