| Brand: | Motorola |
| Model: | DROID Turbo |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 21 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@24fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3900 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 15W wired, QC2 Wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.7 GHz Krait 450 |
| Gpu: | Adreno 420 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 143.5 x 73.3 x 8.3 - 11.2 mm |
| Weight: | 169 g (5.96 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black Ballistic Nylon, Metallic Black, Metallic Red, Blue |
| Usd: | ~313 USD |