| Brand: | Motorola |
| Model: | DROID PRO XT610 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.1 inches, 28.6 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~186 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 480p@26-30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@26-30fps |
| Capacity: | 1420 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP3620 - 1000 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 119 x 60 x 11.7 mm (4.69 x 2.36 x 0.46 in) |
| Weight: | 134 g (4.73 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~119 USD |