| Brand: | Motorola |
| Model: | DROID Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 10 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wireless (Qi) |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Pro |
| Cpu: | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 121.3 x 61.3 x 8.9 mm (4.78 x 2.41 x 0.35 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Red |
| Usd: | ~194 USD |