| Brand: | Motorola |
| Model: | DROID BIONIC XT875 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1735 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 4430 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX540 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 16 GB included |
| Os: | Android 2.3.4 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 127.5 x 66.9 x 11 mm (5.02 x 2.63 x 0.43 in) |
| Weight: | 158.8 g (5.57 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~227 USD |