| Brand: | Motorola |
| Model: | DROID BIONIC XT865 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1930 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Nvidia Tegra 2 AP20H |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 16 GB included |
| Os: | Android 2.2.1 (Gingerbread), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 125.9 x 66.9 x 13.3 mm (4.96 x 2.63 x 0.52 in) |
| Weight: | 158 g (5.57 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~270 USD |