| Brand: | Motorola |
| Model: | DROID 4 XT894 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1785 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 4430 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX540 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 127 x 67.3 x 12.7 mm (5.0 x 2.65 x 0.5 in) |
| Weight: | 178.9 g (6.28 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~281 USD |