| Brand: | Motorola |
| Model: | DROID 3 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~275 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 4430 |
| Cpu: | Dual-core 1GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX540 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread), not upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 124 x 64 x 13 mm (4.88 x 2.52 x 0.51 in) |
| Weight: | 167 g (5.89 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~216 USD |