| Brand: | Motorola |
| Model: | DROID 2 Global |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.7 inches, 37.7 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1420 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | TI OMAP 3640 |
| Cpu: | 1.2 GHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 116.3 x 60.5 x 13.7 mm (4.58 x 2.38 x 0.54 in) |
| Weight: | 173 g (6.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~216 USD |