| Brand: | Motorola |
| Model: | DEXT MB220 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.1 inches, 28.6 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~186 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors (65K effective) |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 320p@24fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@24fps |
| Capacity: | 1420 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 1.5 (Cupcake) |
| Dimensions: | 114 x 58 x 15.6 mm (4.49 x 2.28 x 0.61 in) |
| Weight: | 163 g (5.75 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Titanium, Winter White |
| Usd: | ~140 USD |