| Brand: | MOTOROLA |
| Model: | Defy XT |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 3.7" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1650.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 200 |
| Memory | |
| Storage: | 1.0GB |
| Os: | Android 2.3 Gingerbread |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 11.9 mm |
| Weight: | 115 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |