| Brand: | Motorola |
| Model: | Defy Pro XT560 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 2.7 inches, 21.7 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~214 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 110 x 66 x 12 mm (4.33 x 2.60 x 0.47 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~205 USD |