| Brand: | Motorola |
| Model: | DEFY Plus |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Body | |
| Dimensions: | 107 x 59 x 13.4 mm (4.21 x 2.32 x 0.53 in) |
| Weight: | 118g (4.16 oz) |
| Display | |
| Size: | 3.7 inches, 37.7 cm2 (~59.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 854 pi x els, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Memory | |
| Ram: | 512MB |
| Storage: | 2GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | Removable Li-Po 1700 mAh battery |
| Type: | Li-Po |