| Brand: | Motorola |
| Model: | DEFY+ |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.7 inches, 37.7 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | TI OMAP 3620 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 107 x 59 x 13.4 mm (4.21 x 2.32 x 0.53 in) |
| Weight: | 118 g (4.16 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~184 USD |