| Brand: | Motorola |
| Model: | d520 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 1998 |
| Display | |
| Resolution: | 2 x 12 chars |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 650 mAh |
| Type: | NiMH |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 140 x 50 x 27 mm (5.51 x 1.97 x 1.06 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 |