| Brand: | Motorola |
| Model: | CITRUS WX445 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.0 inches, 27.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | CIF@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF@30fps |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7625 |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.1 (Eclair) |
| Dimensions: | 104 x 59 x 15 mm, 92 cc (4.09 x 2.32 x 0.59 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Build: | BACKTRACK touch panel |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~97 USD |