| Brand: | Motorola |
| Model: | CHARM |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 24fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 24fps |
| Capacity: | 1130 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 3410 |
| Cpu: | 600 MHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.1 (Eclair) |
| Dimensions: | 98.4 x 67.2 x 11.4 mm, 75 cc (3.87 x 2.65 x 0.45 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Build: | BACKTRACK touch panel |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Golden Bronze, Cabernet |
| Usd: | ~162 USD |