| Brand: | Motorola |
| Model: | C975 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Size: | 1.9 inches, 30 x 37 mm, 11.4 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 114 x 53 x 24 mm, 112 cc (4.49 x 2.09 x 0.94 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |