| Brand: | Motorola |
| Model: | C450 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 65 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 98 x 43 x 17 mm, 78 cc (3.86 x 1.69 x 0.67 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Light Blue, Dark Pearl Grey |