| Brand: | Motorola |
| Model: | C261 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 109.9 x 49.9 x 14.9 mm, 74 cc (4.33 x 1.96 x 0.59 in) |
| Weight: | 91 g (3.21 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |