| Brand: | Motorola |
| Model: | C250 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 65 pixels, 4 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 101 x 42 x 19 mm, 75 cc (3.98 x 1.65 x 0.75 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 3 - Black, Blue, Indigo |