| Brand: | Motorola |
| Model: | C230 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 64 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | Grayscale graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 107 x 46 x 22 mm, 80 cc (4.21 x 1.81 x 0.87 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |