| Brand: | Motorola |
| Model: | C155 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 98 x 67 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | CSTN, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 920 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 104 x 49 x 24 mm, 79 cc (4.09 x 1.93 x 0.94 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Shadow Anthracite |