| Brand: | Motorola |
| Model: | C123 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 64 pixels, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 920 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 101 x 45 x 21 mm, 74 cc (3.98 x 1.77 x 0.83 in) |
| Weight: | 86 g (3.03 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |