| Brand: | Motorola |
| Model: | C115 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 96 x 64 pixels, 5 lines, 3:2 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 98 x 45 x 21 mm, 81 cc (3.86 x 1.77 x 0.83 in) |
| Weight: | 81 g (2.86 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | 2 - Shadow Anthracite, Cosmic Blue |