| Brand: | Motorola |
| Model: | BRAVO MB520 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.7 inches, 37.7 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~265 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | CIF@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF@30fps |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 3610 |
| Cpu: | 800 MHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 109.5 x 63 x 13.3 mm, 77.3 cc (4.31 x 2.48 x 0.52 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~162 USD |