| Brand: | Motorola |
| Model: | Aura |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 1.55 inches, 7.7 cm2 |
| Resolution: | 480 pixels diameter, 1:1 ratio (~309 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 810 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 96.9 x 47.6 x 18.6 mm (3.81 x 1.87 x 0.73 in) |
| Weight: | 141 g (4.97 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Price | |
| Usd: | ~572 USD |